MIESIĄCZKA W DUCHU OCHRONY ŚRODOWISKA

guillaume-de-germain-y33ul0-HF10-unsplash

Czego potrzebujesz w trakcie menstruacji, czyli czy wiesz że jedna zużyta podpaska pozostanie na Ziemi dłużej niż ty?

Od 300 do 450 lat! Tyle potrzebuje podpaska jednorazowa, aby ulec całkowitemu rozkładowi. W przeliczeniu na Europę, na wysypiska trafia rocznie prawie 600 tys. ton podpasek, tamponów i aplikatorów do nich. Kolejne dane podają, że każda z nas w ciągu swojego życia kupuje aż 130kg tych produktów, często nie zastanawiając się nad ich szkodliwym działaniem dla środowiska.
Liczby są szokujące prawda? 

A co ty możesz zrobić, aby ograniczyć ciężko rozkładalne odpady? Odpowiedź brzmi: wielorazowe artykuły higieny intymnej!
Jednorazowe podpaski i tampony już co raz częściej zastępują ich wielorazowi zastępcy. 

Każdemu z nich się przyjrzeliśmy i postanowiliśmy spisać w jednym miejscu wszystkie wartościowe informacje:

  1. Wielorazowe podpaski 

Produkowane są z bawełny organicznej, czyli przy uprawie której nie używano środków chemicznych. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz bawełny taki produkt zawiera materiały typu welur, mikropolar, coolmax, są to materiały sztuczne, co nie oznacza że szkodliwe dla zdrowia. Należy przez zakupem upewnić się, że produkt którym jesteśmy zainteresowani posiada odpowiednie certyfikaty jakości.

Jednym z najpopularniejszych certyfikatów jest Oeko-TexStandard 100, przyznawany na całym świecie, w Polsce – przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Jeśli produkt go posiada, oznacza to, że dany produkt włókienniczy nie zawiera szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych substancji. Natomiast certyfikatami przyznawanymi wyłącznie produktom organicznym są: GOTS, ECOCERT, COSMEBIO, BDIH, SOIL ASSOCIATION, AIAB, ICEA, Nordic ecolabel, Ecolabel.

Mówi się że 20 podpasek wielorazowych wystarczy na 5-6 lat. Oczywiście ilość podpasek musicie dostosować do swoich własnych potrzeb. Cenowo wychodzi to mniej więcej tak samo jak kupowanie paczki podpasek jednorazowych co miesiączkę przez 5 lat, tyle że przez 5-6 lat nie przyczyniacie się do produkowania chociaż jedno rodzaju odpadów! 😊

Warto też wspomnieć, że przy produkcji wielorazowych podpasek i tamponów nie używa się chloru, bo nie są one w żaden sposób bielone. Nie mają też substancji zapachowych ani środków poprawiających chłonność, więc nie podrażniają skóry.

A jak o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej?

To zależy od tego, z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Welur, mikropolar czy coolmax są łatwiejsze do wyczyszczenia niż naturalna bawełna czy bambus. Te ostatnie trzeba przed właściwym praniem namoczyć. Koniecznie w zimnej wodzie, bo ciepła utrwala plamy. Jeśli jest taka możliwość, podpaski wielorazowe warto też namaczać pod zimną wodą od razu po każdym użyciu. Wszystkie zebrane podczas jednej miesiączki podpaski najpierw pierze się w trybie „płukanie”, a dopiero później przystępuje do prania głównego. Podpaski wielorazowe można prać razem z bielizną i innymi rzeczami, najlepiej w temperaturze do 60 stopni Celsjusza – w praniu najlepiej sprawdzą się ekologiczne płyny, dokładniej wypłukujące zabrudzenia niż proszki. Wielorazowe podpaski można również prać ręcznie. Nie suszy się ich jednak w suszarce bębnowej, a naturalnie – na suszarce rozkładanej w pokoju czy lince. Nie zaleca się też stosowania środków zmiękczających czy prasowania podpasek.

         2.Kubeczki menstruacyjne

Kubeczek ma postać elastycznego kapturka wykonanego z gumy, silikonu lub tworzywa termoplastycznego TPE. Wsuwa się go do pochwy, otworem skierowanym ku szyjce macicy, a wydzielina miesiączkowa gromadzi się wewnątrz kubeczka.
Wyróżnia go to, że krew nie jest przez niego wchłaniana, a jedynie gromadzona.
Jest to produkt wielce przełomowy ponieważ w zależności od producenta może być używany od 6 do 12 lat!

Kubeczki menstruacyjne dostępne są w wielu różnych kształtach i wymiarach. Odpowiedni rozmiar należy dobrać kierując się budową ciała, wiekiem, siłą mięśni pochwy, aktywnością fizyczną, liczbą przebytych porodów siłami natury oraz obfitością miesiączek. Dobór kubeczka pod swoje wymagania nie powinien być problematyczny, ponieważ na stronach producentów zamieszczono specjalne tabelki lub ankiety pozwalające jak najlepiej dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego. Aczkolwiek, może zdarzyć się tak, że będziecie musiały kupić dwa, trzy i ocenić który jest dla was odpowiedni.

Tym, co najbardziej zniechęca kobiety do sięgnięcia po kubeczki menstruacyjne, jest strach przed nieprawidłową aplikacją do wnętrza pochwy. Sami producenci kubeczków przyznają, że początkowo stosowanie produktu może nieść ze sobą pewne trudności, jednoczenie podkreślają jednak, iż wystarczą 2-3 cykle, by kobieta opanowała używanie kubeczka menstruacyjnego do perfekcji. Trzeba zaznaczyć, że kubeczki menstruacyjne są łatwiejsze do zaaplikowania niż tampon (!), pomimo znacznie większego rozmiaru. Śliska powierzchnia kubeczka menstruacyjnego zmniejsza tarcie i sprawia, że miseczkę łatwo wprowadza się do pochwy, nawet bez dodatkowego nawilżenia.
Przed pierwszym użyciem kubeczek należy zdezynfekować – w tym celu można go wygotować lub zdezynfekować przy pomocy specjalnej tabletki, którą rozpuszcza się w wodzie.
Sama aplikacja wygląda tak, że wyginamy kubeczek w literę „c” lub „s” lub w tzw. Pączek róży i wkładamy go wewnątrz pochwy. Co ważne: kubeczek aplikujemy znacznie płycej niż tampon!
Prawidłowo wprowadzony do pochwy kubeczek menstruacyjny powinien samoczynnie rozwinąć się i zassać dzięki wytworzeniu podciśnienia powietrza. Jeśli bardzo łatwo można przesunąć kubeczek palcem, oznacza to, że nie rozwinął się on lub nie zassał prawidłowo. Delikatne okręcenie kubeczka w palcach powinno pomóc.

Kubeczek menstruacyjny wyjmujemy i opróżniamy z częstotliwością zależną od obfitości krwawienia miesiączkowego, jednak nie później niż po upływie 12 godzin. Wiele kobiet obawia się, że podczas wyjmowania kubeczka, krew miesiączkowa się wyleje. Przy prawidłowo założonym i delikatnie wyjmowanym kubeczku nic takiego się nie zdarzy, ponieważ kubeczek cały czas jest skierowany wlotem do wnętrza pochwy.

Aby usunąć z pochwy kubeczek menstruacyjny, należy delikatnie ścisnąć jego brzegi w celu odessania pierścienia. Następnie kubeczek można delikatnie pociągnąć w dół. Czynność tę można wykonywać siedząc na toalecie, kucając lub stojąc z nogą opartą np. o brzeg wanny. Przed ponowną aplikacją kubeczka należy opróżnić go z krwi i przemyć pod bieżącą wodą.
Po zakończeniu menstruacji kubeczek należy znów wygotować.

Warto dodać, że jednorazowy koszt kubeczka wynosi od ok.70 zł do 200zł co zwróci się kilkukrotnie jeżeli przypadnie wam do gustu!

          3. Majtki menstruacyjne

Idea majtek menstruacyjnych jest taka, że mają one całkowicie zastąpić inne środki higieniczne. Używając ich, nie potrzebujesz podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Wykonane są ze specjalnej chłonnej tkaniny, mają wydajność równą 4 tamponom. W wyglądzie majtki przypominają zwykłe figi. Składają się z 4 warstw: absorbującej, odprowadzającej wilgoć, zapobiegającej przeciekaniu i antybakteryjnej.

Działają na takiej zasadzie, że krew menstruacyjna przechodzi przez materiał, następnie wsiąka we wkładkę, która jest w majtkach, warstwa ochronna blokuje jej dalszy przepływ. Producenci zapewniają, że chłonność takich majtek zmniejsza się dopiero po 2 latach użytkowania.

Jeżeli chodzi o częstotliwość zmiany majtek, odczujesz ją sama (w zależności jak mocne są miesiączki). Kiedy krew jest wchłaniana, majtki powinny być suche, jeżeli odczujesz, że są mokre, to czas na zmianę. Nie należy martwić się zmianą majtek poza domem. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą worki do wielokrotnego użytku czy torbę na pieluchy, schowasz tam zużyte majtki, a kiedy wrócisz do domu, po prostu je wypierzesz!
Jest to bardzo proste. Zabrudzenia nie wnikają w głąb włókna, a jedynie przywierają do powierzchni. Wystarczy więc majtki na chwilę zamoczyć w zimnej wodzie, by zanieczyszczenia odkleiły się od włókien. Przy mocnych zabrudzeniach zaleca się dłuższe moczenie. W razie potrzeby można użyć delikatnych detergentów. Można również, po namoczeniu, po prostu wyprać je w pralce w  30°C.  Następnie powiesić je do wyschnięcia.

Pamiętaj, aby podczas prania unikać stosowania zmiękczacza tkanin, ponieważ obniża to chłonność majtek. Nie zaleca się również prasowania ich, tak samo jak pisaliśmy przy podpaskach wielorazowych!

Koszt majtek wacha się w przedziale 70-250zł. Są dość sporą inwestycją, ale szczególnie dobrze sprawdzają się np. podczas uprawiania sportu, wiele naszych koleżanek uprawiających jogę poleca je z całego serca. 

Warto przetestować każdą z tych opcji i naleźć coś dla siebie. Jednak jednorazowe produkty, których używamy przy menstruacji są dużym obciążeniem dla naszego środowiska. 

Jeżeli jesteście zainteresowane kupnem to polecamy sklep https://wielorazowka.pl/kategoria-produktu/zero-waste-miesiaczka/ gdzie zaopatrzycie się wszystko czego wam trzeba w duchu ekologii i zero waste! Sami robimy tam zakupy i jesteśmy bardzo zadowoleni 😊 

W tekście wykorzystano

– fragmenty artykułu Anny Sierant z portalu „Poradnikzdrowie”.

– fragmenty artykułu Adriana Jurewiczaz portalu „Medonet” 

– fragmenty artykuły Pandawanda „Wszystko o majtkach menstruacyjnych”

Mamy więcej artykułów 😉

10% Promocji

Subskrybuj nasz newsletter a otrzymasz kod obniżający całkowite zamówienie o 10%.
Wysyłamy same super rzeczy jak pyszne nowe przepisy i ciekawostki z wege świata.
(kod znajduje się w zakładce oferty)

Manufaktura Tempeh

BORÓWIEC
Ul.Łąkowa 11
62-023
+48 609229007
[email protected]