Tempeh czy tofu?
Jaki zamiennik białka zwierzęcego wybrać?

Tempeh, czy może tofu?

W zasadzie nie ma wyboru lepszego substytutu mięsa. Jest tylko taki, który przyniesie nam więcej korzyści na daną chwilę. Nie do wszystkiego użyjemy tempehu, a tofu nie zawsze będzie najzdrowszym wyborem. Poniżej przedstawiamy oba produkty, abyście mogli swobodnie wybrać który, kiedy i dlaczego wybrać

Tempeh

Historia: Tradycyjny składnik kuchni indonezyjskiej wytwarzany z ziaren soi poddawanych procesowi fermentacji. Przygotowywanie tempehu rozpoczyna się od namoczenia ziaren soi. Następnie gotuje się je z dodatkiem substancji zakwaszającej, dzięki czemu stwarza się warunki korzystne do wzrostu odpowiednich kultur fermentacyjnych Rhizopus oligosporus pochodzących z tzw. Startera. Wartości odżywcze: Standardowy tempeh zawiera około 20g białka na 100g produktu (wyższa zawartość białka powinna być sygnałem ostrzegawczym, że produkt zawiera substancje pomocnicze). Tempeh jest lepszym od mięsa, łatwiej przyswajalnym źródłem żelaza, wapnia i magnezu. Zawiera też wiele innych, cennych minerałów jak: miedź, mangan i cynk. Obfituje w witaminy grupy B, B6, ryboflawinę i w kwas foliowy. Zaletą tempehu jest również wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 dzięki temu ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Warto podkreślić, że dzięki procesowi fermentacji białko z tempehu jest najłatwiej przyswajalną formą białka roślinnego. Smak: Tempeh charakteryzuje się twardą konsystencją, orzechowym aromatem i ziemistym smakiem, który staje się bardziej wyrazisty wraz ze starzeniem się produktu. Istnieje również w wersji wędzonej.

Tofu

Historia:
Tofu, czyli twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego, wynaleziony w Chinach. Tofu jako źródło białka miało ogromne znaczenie dawniej, szczególnie w opartej głównie na niskobiałkowym ryżu i pozbawionej mleka kuchni chińskiej. Mleko sojowe jest poddawane procesowi koagulacji przy użyciu soli, soku cytrynowego, chlorku magnezu, chlorku wapnia lub siarczku magnezu. Powstają wtedy serwatka i pływająca w niej biała masa, którą odsącza się i naciska, by powstały praktycznie bezsmakowe „bloki” tofu.

Wartości odżywcze:
Zawiera około 10g białka na 100g produktu, jednak jest ono dość ciężko strawne. Jest również źródłem wapnia, a także innych soli mineralnych i witamin: soli żelaza, fosforu, potasu, sodu, witamin z grupy B, choliny i witaminy E.

Smak:
Nie posiada własnego, swoistego smaku i podczas przyrządzania przyjmuje smak innych produktów. Dostępne jest w wersji miękkiej lub twardej, w zależności od sposobu wykorzystania. W polsce popularna jest wersja wędzona.

 

Podsumowanie wartości odżywczych:

TOFU 100g:

TEMPEH 100g:

Wartość energetyczna: 335kJ/80kcal

Wartość energetyczna: 692kJ/165kcal

Białko: 10g

Białko: 20g

Błonnik pokarmowy: 0,3g 

Błonnik pokarmowy: 4,47g

Węglowodany: 1.87g

Węglowodany: 2,9g

Tłuszcze: 4.78 g

Tłuszcze: 8,2g

Potas: 121 mg

Potas: 131 mg

Wapń: 146 mg

Wapń: 115 mg

Magnez: 30 mg

Magnez: 77,0 mg

Żelazo: 5,36 MG

Żelazo: 2,13 mg

Podsumowując:

Obydwa produkty są pełnowartościowe i smaczne. Warto podkreślić, że zarówno tofu jak i tempeh są świetnym źródłem roślinnego białka, które ma profil aminokwasów jak białko serwatkowe, zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne i może całkowicie zastąpić mięso i nabiał w diecie. Na pewno warto jeść oba produkty jako cenne źródło wielu mikroelementów. Tempeh ma przewagę w większości wartości odżywczych, a do tego śmiało mogą po niego sięgać osoby, które mają problem z trawieniem strączków. Niestety, jest on droższy i gorzej dostępny. Na pewno poleca się go osobą dbającym o sylwetkę, gdyż uczucie sytości pozostaje na dłużej. Tofu z kolei, jest produktem bardziej uniwersalnym, można z niego wytwarzać nawet słodkości, jest dużo tańsze oraz bardziej popularne, znajdziemy je prawie w każdym sklepie

Mamy więcej artykułów 😉

10% Promocji

Subskrybuj nasz newsletter a otrzymasz kod obniżający całkowite zamówienie o 10%.
Wysyłamy same super rzeczy jak pyszne nowe przepisy i ciekawostki z wege świata.
(kod znajduje się w zakładce oferty)

Manufaktura Tempeh

BORÓWIEC
Ul.Łąkowa 11
62-023
+48 609229007
[email protected]